Основи здоров`я


Виховний захід
2 клас

Тема. Подорож до країни Світлофорії.

Мета. Повторити з учнями правила дорожнього руху; довести до свідомості дітей важливість дотримання цих правил; навчити учнів компонувати за уявою світлофор; виховувати спостережливість, кмітливість, охайність, посидючість.

Обладнання. Серія плакатів "Маленькому пішоходові", плакат із зображенням країни Світлофорії, ілюстрації транспортних засобів, ілюстрація світлофора, жезл, кружечки (червоний, жовтий, зелений), маски вовка та зайця, альбоми для малювання, кольорові олівці.

Хід заняття

І. Організація класу.
            Учитель. Добрий день, діти! Заняття наше буде незвичайним. Ми з вами, за допомогою фантазії та уяви, вирушимо до чудової  країни Світлофорії. А щоб подорож наша була вдалою працювати будемо під таким девізом (запис на дошці):
-          Не просто слухати, а чути.
-          Не просто дивитись, а бачити.
-          Не просто відповідати, а міркувати.
-          Дружно і плідно працювати.
ІІ. Основна частина.
1. Зустріч з казковими героями.
            Учитель. До нас обіцяли прийти гості. (Стукіт у двері). Це, мабуть, вони!
Заходять Вовк і Заєць (учні в масках). Вони заносять до класу серію плакатів "Маленькому пішоходові".
            Заєць. Потрапивши у велике місто, ми плакали, бо розгубилися. Ми не знаємо сигналів Світлофора, тож трохи не потрапили під машину.
            Вовк. Діти, нам допоможіть
                        І, будь ласка, розкажіть,
                        Що робити, як нам бути,
                        Щоб нічого не забути …
                        Щоб нічого не забути …, от і забув!
            Заєць. Що забув?
            Вовк. Та забув, як це воно називається, щоб правильно поводитися на вулиці!
            Учитель. А ми зараз запитаємо у дітей. Діти, про що хотів запитати вас Вовк?
(Діти. Про Правила дорожнього руху!)
            Учитель. Вірно! Тож допоможемо Вовкові та Зайцю?
(Діти. Допоможемо!)



2. Подорож до казкової країни.
            Учитель. Отож ми прямо зараз вирушаємо в подорож до чудової країни Світлофорії. (Звертаючись до Вовка і Зайця). І вас беремо з собою. Заплющить всі, будь ласка, очі. (Вчитель вмикає сирену і вивішує плакат Світлофорії). Раз, два, три! От ми вже і в країні Світлофорії.  Ви вже чули, що існують Правила дорожнього руху. А чи добре ви їх знаєте? (Відповіді дітей: так, ні, трохи знаємо).
            Учитель. Що цікаво – Правила дорожнього руху і є господарями країни Світлофорії. І не можна подорожувати цією країною, не знаючи правил руху. Адже так? (Учні: так!).
            Учень. Щоб бути завжди здоровим,
  Щоб бути до праці готовим –
  Азбуку правил дорожніх
  Знати повинен кожний!
            Учитель. Я хочу, щоб ви з ними потоваришували. Адже в цій країні ніколи не трапляються прикрі випадки.
            Учень. Той, хто буде з ними дружити,
                          Не зуміє їх забути!
                          І тоді спокійно зможе
                          Він по вулиці ходити.

3. Гра «Заборонено і дозволено».
            Учитель. Ці правила дуже прості, і дотримуватися їх не важко. Давайте пограємось у гру "Заборонено і дозволено".
І проспекти, і бульвари гамірні у наші дні.
Ти проходь по тротуару лише по правій стороні.
Пустувати там, де люди … (Заборонено!).
Стать взірцем для пішоходів – це … (Дозволено).
Як заходиш у трамвай – краще уперед пройди.
Не крутись, не заважай. Стій спокійно, чи сиди.
Їхать «зайцем» (знають всі це) … (Заборонено!).
А бабусі дати місце – це … (Дозволено).
Йти, коли червоне світло … (Заборонено!).
На зелене (навіть дітям) йти … (Дозволено).

4. Бесіда про правила дорожнього руху та світлофор.
            Учитель. Отже, правила ми з вами пригадали. А зараз кожен ряд вибере собі вид транспорту, яким пересуватиметься по країні. (Вчитель виставляє ілюстрації автомобіля, трамвая, тролейбуса, автобуса).
Ми знаходимося в місті з широкими вулицями й проспектами. Ними рухаються легкові та вантажні автомобілі, міський транспорт. І ніхто нікому не заважає. А це тому, що існують чіткі й суворі правила для водіїв транспорту та пішоходів. Всі вони записані в цих книжечках (учитель показує Правила дорожнього руху). Перейти вулицю, не знаючи правил, не просто. Допоможе нам в цьому … Відгадайте хто?
Всім перехожим я моргаю,
Щоб пильно глянули на мене.
Очей же я аж троє маю –
Червоне, жовте і зелене,
Хто ж це такий?
(Учні: світлофор!)
            Учитель. Так. Це світлофор. От послухайте, що він нам скаже. Вірш від його імені прочитає нам … (підготовлений учень).
            Учень. Як переходиш вулицю,
                          На розі зупинись.
                          І перш за все уважно
                          На мене подивись
                          Я шлях вкажу надійний,
                          Де небезпек нема.
                          Трикольорове око
                          Я маю недарма.
                          Нехай воно і мружиться,
                          Ніколи я не сплю.
                          З малими дітьми в хованки
                          Я гратись не люблю.
                          В роботі я суворий
                          І стриманий завжди.
                          Тролейбуси, машини
                          Біжать туди й сюди.
                          Дивлюсь червоним оком –
                          Велю спинитись я.
                          Одне мені потрібно –
                          Це витримка твоя.
                          А блимне жовте око –
                          Іти не поспішай!
                          Бо жовтий – не зелений,
                          Потрапиш під трамвай.
                          Увага! І зелений
                          Примітно замигтів.
                          Він колір найдобріший –
                          Щасливої путі!
            Учитель. А зараз уявіть собі таку ситуацію. Наші гості – Вовк і Заєць – живуть у селі. Одного разу дідусь привіз їх до великого міста. Спочатку вони боялися переходити вулиці. Адже ними з великою швидкістю рухався транспорт. Вовк із Зайцем дуже дивувалися, коли дідусь сміливо і впевнено переходив вулицю. Всі машини перед ним зупинялися. Що ж такого незвичайного робив дідусь? Чи, може, він знав якесь чарівне слово? (Учні: він переходив вулицю в тих місцях, де рух машин і пішоходів регулюється світлофором або регулювальником).
            Учитель. Вірно. А зараз подивимося, як наші гості подорожували містом. (Учитель показує ілюстрації на плакатах"Маленькому пішоходові"). Ось вони вирушили в путь. Вийшли на пішохідний перехід. Вулицю переходять там, де встановлено такий знак … («Пішохідний перехід»). Хто знає, що це за знак? (Учні: пішохідний перехід!).
            Учитель. Наші гості дійшли до середини вулиці. А як бути далі? (Учні: вони повинні зупинитись, глянути праворуч і переконатись у відсутності машин, якщо дорога вільна – рухатися далі).
            Учитель. Подивіться на цей малюнок і запам’ятайте, що гратися на проїжджій частині вулиці дуже небезпечно. (Діти розглядають малюнок).

5. Гра «Світлофор».
            Учитель. А зараз я пропоную вам пограти в гру на увагу. У мене в руках три кружечки – червоний, жовтий, зелений. Уявіть собі, що ви знаходитесь на перехресті, а ці кружечки – сигнали світлофора. Нам потрібно перейти через дорогу. Загорілося червоне світло. Ви тихо сидите на своїх місцях. Загорілося жовте світло – ви плескаєте в долоні. Нарешті загорілося зелене світло – ви тихенько тупаєте ногами.
(Діти уважно слідкують за "сигналами світлофора", тобто за тим, який кружечок ім. показує учитель. І відповідно до цього діють).

6. Знайомство з жезлом.
            Учитель. Увага! Чи знаєте ви, що це за паличка? Паличка як паличка, нічого особливого. Хіба що яскраво розфарбована в чорній та білі смужки. Та ця нехитра паличка має таку силу, що мешканцям іншої планети може здатися просто чарівною. От ми з вами зараз і перевіримо її чарівність. Коли я стоятиму до вас обличчям і паличку триматиму в опущеній руці, а це відповідає червоному світлу світлофора, ви повинні сидіти тихо. Коли я підніму паличку вгору – це жовтий сигнал світлофора – ви починаєте плескати в долоні. А коли я повернусь до вас боком – ви починаєте тихенько тупати, адже це зелене світло. (Учитель приймає те чи інше положення, учні відповідно реагують).
            Учитель. Цією простою з виду паличкою регулювальник керує рухом. Вона має поважну назву «Жезл». (Учні розглядають жезл, намагаються повторити дії регулювальника).

7. Проблемна ситуація.
            Учитель. Жителі країни Світлофорії звернулись до нас за допомогою. Справа в тому, що в їхній країні склалося вкрай небезпечне становище через те, що не вистачає світлофорів. І вони просять нас намалювати для них світлофори. Виконаємо їхнє прохання? ( Діти: так, виконаємо!).
            Учитель. Отже, на сьогоднішньому занятті ми малюватимемо світлофори. І цим самим допоможемо мешканцям Світлофорії. Давайте пригадаємо, де і які світлофори ви бачили у нашому місті. (Діти відповідають).
Ваші світлофори не обов’язково мають бути такої конструкції, яку ви бачили. Подивіться, який світлофор намалювали Вовк і Заєць. (Учитель показує малюнок).
Зараз ви будете в ролі маленьких художників і створите кожен свій світлофор. Вони можуть бути, навіть, фантастичними.

8. Практична робота учнів.
(Учитель проходить між рядами і надає допомогу).

ІІІ. Підсумок заняття.
            Учитель. (Зібравши малюнки у дітей, робить виставку). Ви добре потрудилися і ваші чудові світлофори буде добре видно на відстані. От тепер ми допоможемо нашим друзям із країни Світлофорії.
А зараз час вертатися нам назад. Заплющили всі очі.(Учитель вмикає сирену і знімає плакат Світлофорії). Раз, два, три! От і закінчилася наша подорож.
 Що вам найбільше сподобалося? Які правила дорожнього руху ви запам’ятали? Чи хотіли б ви ще здійснити подібну подорож?(Відповіді дітей).
Хочу подякувати нашим гостям – Вовкові та Зайчику, запросити їх на наступне заняття. А зараз – до побачення. Всього вам найкращого!


Немає коментарів:

Дописати коментар